Live Fluff Fest Info Tent 2015

by Giz Medium

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.
    Purchasable with gift card

      name your price

     

1.
2.
01:49
3.
4.
5.
01:59
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.

about

You can contact Giz via xtramedium@laposte.fr or busstoppress.weebly.com

PDF booklet included.

credits

released September 9, 2015

*TOTO JE BENEFIČNÍ ALBUM - PROSÍME, ZVAŽ DOBROVOLNÝ PŘÍSPĚVEK*
O PROJEKTU NUNATAK RECORDS SI MŮŽEŠ PŘEČÍST NÍŽE NA TÉTO STRÁNCE. NA CO ŠLY DOPOSUD VYBRANÉ PENÍZE MŮŽEŠ ZJISTIT V ALBU "KAM JDOU VYBRANÉ PENÍZE"

*THIS IS A BENEFIT RELEASE - PLEASE CONSIDER SENDING A VOLUNTARY DONATION*
YOU CAN FIND OUT MORE ABOUT THE NUNATAK RECORDS PROJECT LOWER ON THIS PAGE. YOU CAN CHECK WHERE HAVE THE COLLECTED MONEY GONE SO FAR - CLICK ON THE "WHERE DO THE COLLECTED MONEY GO" ALBUM.

---------------------------------------------------------------------------
O NUNATAK RECORDS / ABOUT NUNATAK RECORDS
---------------------------------------------------------------------------

Všechna alba na těchto stránkách jsou nahrávky kapel, které jsme sami oslovili a s nimiž jsme se na tom domluvili. Buď tady najdeš nahrávky kapel, které podle nás zasluhují pozornost a podporu a nebo zapadlé věci, které nám něčím přijdou zajímavé. Pokud se Ti nahrávky budou líbit, můžeš přes tyhle stránky rovnou přispět na jednotnou paypal adresu libovolnou částkou, která bude ze 100% použita na benefiční účely.

Dává nám smysl dávat hudbu ke stažení zadarmo. Jestliže člověk nebo kapela věří tomu, co dělá, není důvod nedat hudbu ke stažení zadarmo. Pokud se lidem nahrávka líbí, vytvoří si ke kapele nějaký vztah nebo jí chtějí podpořit, koupí si originální nosič tak jako tak. Nikdo nemusí kupovat zajíce v pytli – mediální bublinu nafouknutou několika klipovými písničkami a drahou reklamní kampaní. Když je hudba ke stažení zadarmo, lépe se dostane k těm, kteří o ní mají zájem, ať už jsou z jakéhokoliv sociálního prostředí. Pokud má hudba člověku něco přinášet, a ne být jen co nejvíce zpeněžitelný produkt, nic nedává větší smysl, než jí sdílet zadarmo. Sdílení hudby zadarmo podporuje kapely. Chceme podporovat kapely, které věří tomu, co dělají, a ne zoufalý a zbytečný hudební byznys.

Všechna alba na těchto stránkách si můžeš stáhnout zadarmo. Lidi, kteří se na jejím tvoření podíleli, tomu věnovali mnoho času a úsilí a za tyto nahrávky nechtějí žádné peníze. Pokud se Ti hudba líbí, máš tady možnost to ocenit tím, že přispěješ dobrovolnou částkou na aktivity, které nám přijdou smysluplné a zároveň se potýkají s nedostatkem financí. I když to bude patrně malá částka, půjdou všechny peníze (do poslední koruny), které se podaří vybrat pomocí tohoto projektu, na benefiční účely.

Ačkoliv v tuhle chvíli nedokážeme přesně říct, kam přesně peníze půjdou (i proto, že nevíme, zda se něco vůbec vybere), a budeme se rozhodovat dle aktuálních kauz a potřeb, chápeme, že to chceš vědět Ty. Snad bude stačit, když napíšeme, že se budeme zaměřovat na kolektivy, aktivní v oblasti lidských práv, praktického prosazování rovnostářského prostředí ve společnosti, podpory znevýhodněných sociálních skupin či osvobození zvířat. Obecně budeme podporovat aktivity bojující proti jakýmkoliv formám útlaku. I vzhledem k tomu, že patrně nevybereme velké obnosy, budeme se snažit pomoci malý a začínajícím skupinám, které se třeba i kvůli své povaze potýkají s nedostatkem financí, nechtějí nebo nemohou čerpat peníze odjinud a i malý obnos bude pro ně citelným přínosem. Všechny podpořené aktivity budeme zveřejňovat, pokud možno s předstihem.

Přispět můžeš pomocí služby Paypal přímo při stažení alba. Pokud nechceš jít touhle cestou, stačí na nějaké akci najít kasičku kolektivu, jehož práce Ti přijde smysluplná, a něco do ní vhodit. I to se počítá.

x

All tracks or albums published on this page are recordings of the bands we contacted and they agreed to release their stuff this way. You can find here recordings we want to promote and give some support to bands or an old stuff that seems somehow interesting to us. If you like any of the tracks, you can donate any sum of money directly using PayPal. 100% gain will be used for non-profit activities.

It totally makes sense to us to share music for free. If the people in the bands really believe to what they are doing, there is no reason not to do so. If the recording is good and valuable, people would like it and will support the band by buying original release anyway. You don’t have to buy a pig in a poke, just a bubble blew by an expensive marketing campaign and few music clips up. Music „sold“ free of charge reaches the right audience with any social background. When it stands for its value and doesn’t become a product that makes just profit, there is no better reason than share it for free. Sharing for free supports the bands. We want to support the bands that believe in their music and not the desperate and useless music industry.

There is a free download of everything on this page. People involved in the release process invested their time and energy, but do not want to make money from it. If you like the music published on this page, you can set the value by donating any amount of money to the activities facing insolvency, to the activities that make sense to us. Even if the collected amount is small, all the money (to the last coin) gathered through this project will be used for non-profit activities.

We are not able to list the projects we want to support at the moment (we don’t even know, whether any money will be collected at all) and would like to make all decisions based on the current cases and need, but we believe, that you need to know, where the money goes. I hope it’s enough to say, that we want to support collectives working on human or animal rights projects, social projects and collectives trying to make equalitarian world real. In general we want to support the activities fighting any way of oppression. Taking in mind, collected amount of money won’t be huge; we want to support newly risen non-profit groups which are experiencing lack of money from their nature (voluntary groups with no government, corporate or other financial support), so even the small amount can be beneficial for them. All supported activities will be published on the pages in advance.

You can donate using PayPal directly by the download. If you don’t want to use this way, you can donate directly to the collective that make sense to you. Everything counts.

license

tags

about

Nunatak records Czech Republic

Anarchist folk/punk and acoustic stuff for voluntary donations. All collected money will be used for community / charitable purposes.
*
A//E

contact / help

Contact Nunatak records

Streaming and
Download help

Track Name: In the Middle
you asked me for a split and I asked you for a show
you said we'll tour your homestate, I place I didn't really knew
a place I'm still waiting to find out about
both your band and mine dropped out of this plan
well we're folk punk and determinated
tour in your car, with sleeping bags and acoustic guitar ?
but then you faded away, but you wanted still to play a show together
or did you meant busking five hours out of the way ?
and the air breath like sweat like a taxpayers show
playing that warehouse in the back of a store
except that no one is there but a kitten and my new friends
I broke more strings than there is people in this room.
I'm learning it the hard way
and now I got your point, unapologetic as you could be.
and if I still don't agree I find myself stuck in the midle.
Track Name: 1c Short
walking down by the canals of the amstel river
I'm not quite sure where I am locating myself thanks to many bus stops
and there's always the same question, the same broken english asking me for directions to the last building I passed. it goes always the same way and never asking : hey, are you lost kid ? not that I'd know what to give as an answer.
sat on a bench by that same river, I'm watching the small gardens float, drinking a beer the same brand as home. I could do this, by any body of water, already used to the language disonnance. in line for the next can to keep the buzz going I'll be forever one cent short. if anything I'll just scam.
Track Name: I just feel like dancing (I kill giants)
table diving bars just to keep my hands busy
it's not that I like the taste of flat beer but hate being surrounded by strangers
I still like a punk show, better than an evening in my bedroom alone
I swear I feel it, when I'm bumming you out talking politics
but I thought it didn't had to be one or the other,
and most time it's rather the other way around
and I'm the one who really cant stand your politics of silence
your macho dancing and oppressive jokes
that reminds me that punk just doesn't exist as a bubble
I just feel like dancing and dancing tonight
I just feel like dancing and dancing tonight
Track Name: Winter survival
the cracks on the heater, the mice on the walls
the folks you called friends behaving like shit with you
how many pop songs do you know would feel relevant ?
grading misbehave like pain between zero and ten
the last was the worst winter in years, if only it mattered
when it's minus twenty out, there's already so much negativity in
that the question can be ask about when we'll give in
and we turn on the heater, set an hour back the clock,
put plastic sheets all over the windows, we're stuck in town with nowhere else to go
making plans to hang out inside and soon it'll be fun-a-day
an excuse to get out of bed in the morning, and get our D vitamin to make it to spring alive
down and out, no one really has it together
down and out, no one really has it together
Track Name: La Fuite
meaning kisses for hugs and a beat up for a fuck.
there are things to learn backwards like falling asleep and not passint out
and he, they sometimes I fuck up and forget how much words can be our chains as well as mint boltcutters. and we sing in a single language that isn't wide enough to convey all we want to scream and we sing and shout aloud all covered in sweat : forget worded language and let our bodies talk // what I want to say, what I say, what you hear and understand so many ways to mess up with our communications. they/she we might just as well try and challenge grammatical institutions otherwise "he"'ll stay on top of this fucking game.
Track Name: НОВИ ϹΑД
another day, looking through the window not talking to anyone. I used to feel good just by myself but this time is over. another stomach ache, another border officer : my national politics like my clothes, I'm unable to clean them. sometimes you just can't read the signs, or eavesdrop the conversations : I'll get off at the next stop. I wish I could smoke cigarrettes not I'd like to die younger but to gamble my life on some interaction. standing on the frame of a window and not looking peculiar, a priceless privilege you can buy for six euro a pack. If I can't read the signs or borrow some fucking lighter, I'll get off at the next stop where a punk says : "friend you look like you need a drink, a burrito or something like a clear space on my floor or to use the shower. we can talk local politics or I can make you visit my town, stay up and talk all night before you got to move on. if you can't read the signs, I'll translate the conversations, I'll do my best to make you feel at home. but if you overstay your welcome you'll have to get words on your own".
Track Name: What I owe to George Orwell
and when I fail to wake up in the morning I cut my hair above the bathroom sink
as to give me a sense of accomplishment for that day
and I walk to the metro, and grab a free paper that I'll never read
paid advertisement by one corporation or another.
and I think about how much I owe to george orwell's novels,
and the variety of means of resistance in down and out
in paris or london or homage to catalonia ?
being a twenty something punk reading a fucking book and wondering
would I have ever went out and fought fascism in spain,
while the YPG are resisting in kobane
and today's disenfranchised youth is fighting alongside their enemies
and the powerfull states still drop bombs and keep you from joining the struggle
and I'm not sure if I should say that we need another righteous intellectual
but at least getting our generation an honest one would seem fair.
Our side may lack of guns and funds but we'll still have george orwell's novels
Track Name: Megabus to NY
I hugged my friends goodbye in honking traffic.
this city really seem to hate us
I won't see them for another year but I'm not having it so bad
someone's talking about being a sexworker escaping from a stalker
drove her car halfway across the continent to retire and wants to write her story on a manual typewriter, sip her coffee on a deck in the middle of nowhere.
and there's this silent person dressed in black, with a giant backpack and a dog wearing a black hoodie too. and I kinda wish I knew but I'm too afraid to ask, I bet they have their story too.
eleven o'clock on a rainy sunday, life put us all in that corner
and that blue doubledecker bus takes us away.
Track Name: Single room punk houses
I could eat pasta alone tonight, maybe I could go on a romantic trip to venice on my own
hey there's this new vegan restaurant in town and all we need is a reason to celebrate
we all live across a distance that is too great for our relationships but enough for a crush
and if I still enjoy tallboys in the alleys, I'd be better off with a cold beer on your porch
all we need if we all need something beside love, health, time and gas money
all we need is a fucking crowbar to open this giant house down the street
I'll cook breakfast and you'd do dinner. water each other plant's while on tour
pick the best name ever, having game nights and many dance parties but mainly we won't have to live in single room punk houses.
Track Name: My housemate Ben got a job
these five minutes when you wake up and you don't know if it's a dream of whose bedroom you find yourself in seem to last longer for me these days. that old feeling in your stomach when butterflies lay hangover I can't seem to tell if it's anxiety or starvation.
so I stand up and get my shit together, greeted in the kitchen by a plate of vegan pancakes
knocking two cops with one stone they say. my housemate ben got a call over breakfast from the temp agency and he might have the job, and I still don't know what to do with the rest of my life.
Track Name: That's What Friends are For (Will Power)
folks in temple square, just not our crowd it made me just feel awkward
but it was a blast to taking off all our clothes and running home in the rain
I was soaked to the bones, I had no dry shoes but it didn't matter
all it ever matters is the company we keep. and if the world imploded that day I didn't even notice cuz I was so caught up just living in the moment

and I saw your name all over town and I hope that it stays there
it's claiming something as we try to stay posi while we're drowning in this fucked up world
it's claiming so much more and let's hope we stay true longer than it takes to ??? graffities in salt lake city. and if the world imploded that day I didn't even notice
cuz I was so caught up just living in the moment and if I learnt one thing from my short time on the road is that I can go anyone and find someplace not to feel so alone. when I said that I loved you, you know that I mean it, and you can call me anyday from halfway across the country to be there with you cuz that's what friends are for. P.S I'm sorry I fucked up your tattoo.
Track Name: Old Fort Wayne
what's for the shoes on a line is this a drugdealer or someone's first time. I'm sure either way that it has been a rage as it was all summer on west 7th street. and I'd like to show up unannounced and stay there for a week or two. I'd put my sleeping bag on the couch and join you on a board game drinking upland. cuz I wore my keys on every telephone pole in town peeling off the fascist stickers, but now I'm locked outside of my house and I know that you never lock the fort : I wish I was there listening to you practice through the paperthin walls. I know there's no better place to wait, or I'll just go to salvo. Is there anyroom in double jinx ? I'll just do anything or what about anything ? cuz I wore my keys on every telephone pole in town peeling off the fascist stickers, but now I'm locked outside of my house and I know that you never lock the fort : I wish I was there listening to you practice through the paperthin walls.
Track Name: Song for the dumpster fairies
eleven eleven and I kiss my knees, cross my fingers cast my spells for dumpster fairies : it's time to fill this fridge again. I know I shouldn't count on it, should know better than to wish for waste that food isn't meant to come cheap and still I find broccolis and avocados on the bins behind the market. or as my politics go a damn tasteful cry for change.

there's good food on the trash when it should be anywhere, foraging the trees lined in our street or the stuff in my front yard but what about seeing bigger ? my friend sara suggested that airports could make good farmfields or playgrounds someday like in that punk song from when I was fifteen : we'll drown cops in the river make edible gardens in all the parks downtown. if we can be enough for food we'll be enough for just about everything.

If you like Live Fluff Fest Info Tent 2015, you may also like: