Seprané nášivky​.​.​.

by Hledání

/
  • Streaming + Download

    Includes high-quality download in MP3, FLAC and more. Paying supporters also get unlimited streaming via the free Bandcamp app.
    Purchasable with gift card

      name your price

     

1.
2.
3.
4.
5.
6.

about

Nášivky se možná sepraly a roztrhaly, ale významy textů a ideály přetrvávají. Tohle album je takové mé osobní poděkování všem aktivním lidem a obecně DIY hardcore/punkové scéně. Poděkování a vděk všem, kteří organizují protestní akce, koncerty a lidem, kteří na ně chodí. Lidem, kteří píšou ziny i těm, kteří je čtou. Všem, kteří vydávají nahrávky, knihy...Je toho mnoho, čím je možno přispět, někdy to není ideální, ale děláme si to sami, sdílíme zkušenosti a učíme se. Kolikrát na koleně, ale vždy s láskou - jinak to ani neumíme, tohle je náš život, tady jsme doma...

Věnováno Eriku Petersonovi, jeho ženu a rodinu můžete podpořit na stránce: www.gofundme.com/mischiefbrewfund

*

The patches are maybe torned away, but the meanings of lyrics and ideals remain. This album is my personal thanks to all active people and to DIY hardcore/punk scene in general. Gratitude and thanks to all who organize protests, gigs and to all who attend them. Thanks to people who make zines and also to those who read them. To all who are releasing records, publishing books... There is much more you can contribute. Sometimes it´s not ideal, but we are doing it ourselves, sharing experiences and learning. Sometimes on the knee, but always with love - we don´t know how to do it otherwise, this is our life, here we are at home...

Dedicated to Erik Petersen, you can support his wife and family on the site www.gofundme.com/mischiefbrewfund

Recording and all the sound stuff by Martin Mohyla, big thanks!
hledani.musicforliberation.com

credits

released August 16, 2016

*TOTO JE BENEFIČNÍ ALBUM - PROSÍME, ZVAŽ DOBROVOLNÝ PŘÍSPĚVEK*
O PROJEKTU NUNATAK RECORDS SI MŮŽEŠ PŘEČÍST NÍŽE NA TÉTO STRÁNCE. NA CO ŠLY DOPOSUD VYBRANÉ PENÍZE MŮŽEŠ ZJISTIT V ALBU "KAM JDOU VYBRANÉ PENÍZE"

*THIS IS A BENEFIT RELEASE - PLEASE CONSIDER SENDING A VOLUNTARY DONATION*
YOU CAN FIND OUT MORE ABOUT THE NUNATAK RECORDS PROJECT LOWER ON THIS PAGE. YOU CAN CHECK WHERE HAVE THE COLLECTED MONEY GONE SO FAR - CLICK ON THE "WHERE DO THE COLLECTED MONEY GO" ALBUM.

---------------------------------------------------------------------------
O NUNATAK RECORDS / ABOUT NUNATAK RECORDS
---------------------------------------------------------------------------

Všechna alba na těchto stránkách jsou nahrávky kapel, které jsme sami oslovili a s nimiž jsme se na tom domluvili. Buď tady najdeš nahrávky kapel, které podle nás zasluhují pozornost a podporu a nebo zapadlé věci, které nám něčím přijdou zajímavé. Pokud se Ti nahrávky budou líbit, můžeš přes tyhle stránky rovnou přispět na jednotnou paypal adresu libovolnou částkou, která bude ze 100% použita na benefiční účely.

Dává nám smysl dávat hudbu ke stažení zadarmo. Jestliže člověk nebo kapela věří tomu, co dělá, není důvod nedat hudbu ke stažení zadarmo. Pokud se lidem nahrávka líbí, vytvoří si ke kapele nějaký vztah nebo jí chtějí podpořit, koupí si originální nosič tak jako tak. Nikdo nemusí kupovat zajíce v pytli – mediální bublinu nafouknutou několika klipovými písničkami a drahou reklamní kampaní. Když je hudba ke stažení zadarmo, lépe se dostane k těm, kteří o ní mají zájem, ať už jsou z jakéhokoliv sociálního prostředí. Pokud má hudba člověku něco přinášet, a ne být jen co nejvíce zpeněžitelný produkt, nic nedává větší smysl, než jí sdílet zadarmo. Sdílení hudby zadarmo podporuje kapely. Chceme podporovat kapely, které věří tomu, co dělají, a ne zoufalý a zbytečný hudební byznys.

Všechna alba na těchto stránkách si můžeš stáhnout zadarmo. Lidi, kteří se na jejím tvoření podíleli, tomu věnovali mnoho času a úsilí a za tyto nahrávky nechtějí žádné peníze. Pokud se Ti hudba líbí, máš tady možnost to ocenit tím, že přispěješ dobrovolnou částkou na aktivity, které nám přijdou smysluplné a zároveň se potýkají s nedostatkem financí. I když to bude patrně malá částka, půjdou všechny peníze (do poslední koruny), které se podaří vybrat pomocí tohoto projektu, na benefiční účely.

Ačkoliv v tuhle chvíli nedokážeme přesně říct, kam přesně peníze půjdou (i proto, že nevíme, zda se něco vůbec vybere), a budeme se rozhodovat dle aktuálních kauz a potřeb, chápeme, že to chceš vědět Ty. Snad bude stačit, když napíšeme, že se budeme zaměřovat na kolektivy, aktivní v oblasti lidských práv, praktického prosazování rovnostářského prostředí ve společnosti, podpory znevýhodněných sociálních skupin či osvobození zvířat. Obecně budeme podporovat aktivity bojující proti jakýmkoliv formám útlaku. I vzhledem k tomu, že patrně nevybereme velké obnosy, budeme se snažit pomoci malý a začínajícím skupinám, které se třeba i kvůli své povaze potýkají s nedostatkem financí, nechtějí nebo nemohou čerpat peníze odjinud a i malý obnos bude pro ně citelným přínosem. Všechny podpořené aktivity budeme zveřejňovat, pokud možno s předstihem.

Přispět můžeš pomocí služby Paypal přímo při stažení alba. Pokud nechceš jít touhle cestou, stačí na nějaké akci najít kasičku kolektivu, jehož práce Ti přijde smysluplná, a něco do ní vhodit. I to se počítá.

x

All tracks or albums published on this page are recordings of the bands we contacted and they agreed to release their stuff this way. You can find here recordings we want to promote and give some support to bands or an old stuff that seems somehow interesting to us. If you like any of the tracks, you can donate any sum of money directly using PayPal. 100% gain will be used for non-profit activities.

It totally makes sense to us to share music for free. If the people in the bands really believe to what they are doing, there is no reason not to do so. If the recording is good and valuable, people would like it and will support the band by buying original release anyway. You don’t have to buy a pig in a poke, just a bubble blew by an expensive marketing campaign and few music clips up. Music „sold“ free of charge reaches the right audience with any social background. When it stands for its value and doesn’t become a product that makes just profit, there is no better reason than share it for free. Sharing for free supports the bands. We want to support the bands that believe in their music and not the desperate and useless music industry.

There is a free download of everything on this page. People involved in the release process invested their time and energy, but do not want to make money from it. If you like the music published on this page, you can set the value by donating any amount of money to the activities facing insolvency, to the activities that make sense to us. Even if the collected amount is small, all the money (to the last coin) gathered through this project will be used for non-profit activities.

We are not able to list the projects we want to support at the moment (we don’t even know, whether any money will be collected at all) and would like to make all decisions based on the current cases and need, but we believe, that you need to know, where the money goes. I hope it’s enough to say, that we want to support collectives working on human or animal rights projects, social projects and collectives trying to make equalitarian world real. In general we want to support the activities fighting any way of oppression. Taking in mind, collected amount of money won’t be huge; we want to support newly risen non-profit groups which are experiencing lack of money from their nature (voluntary groups with no government, corporate or other financial support), so even the small amount can be beneficial for them. All supported activities will be published on the pages in advance.

You can donate using PayPal directly by the download. If you don’t want to use this way, you can donate directly to the collective that make sense to you. Everything counts.

license

tags

about

Nunatak records Czech Republic

Anarchist folk/punk and acoustic stuff for voluntary donations. All collected money will be used for community / charitable purposes.
*
A//E

contact / help

Contact Nunatak records

Streaming and
Download help

Track Name: Mlčící většině (Mrtvá Budoucnost)
(Ami) Stroj vaší (F) šílený (Ami) (G) společnosti
se (E) žene bezhlavě (F) (G) dopředu,
(Ami) ozubený (F) kola drtí (C) jakýkoliv (E) projev (F) odporu. (Cmi) (G)

(Ami) (F) (Ami) (E)
(Ami) (F) (Ami) (G)

(Ami) (F)

7 miliard lidí tančí nad okrajem propasti, lži v novinách a televizi nás ale jen těžko spasí. Neexistující Bůh vaše motlitby ignoruje, jeho jménem vždy promlouvali jen utrpení a bolest.

(G)

(Ami) (F) (Ami) (G)
(E) (F) (G)
(Ami) (F) (C) (E) (F) (G) /2x

(Ami) Ale jen se klidně ujišťujte, (F) že je všechno v (G) (Ami) pořádku,
(Ami) když jak ovce pochodujete (F) na hromadnou (G) (Ami) porážku.
(Ami) Ale jen se klidně ujišťujte, (F) že je všechno v (G) (Ami) pořádku,
(Ami) když jak ovce pochodujete (F) na hromadnou (G) (E) porážku.
Track Name: Kazatel a otrok (Joe Hill)
Capo 2

(C) S tváří svatoušků (F) vychází (C) ven
Rozdávat rady, co se smí a co (G) ne
Ale když se (C) jich zeptáš, jak (F) utišit (C) hlad
S biblickou vážnosti ti (G) dají par (C) rad

Dosyta (dosyta), budeš (Dm7) jíst
Tam v (G) zemi na obláčku, kde maj všichni (C) klid
Pána chval, jen pro něj (F) žij
Až brka (C) natáhneš koláč v (G) nebi (C) dostaneš - To je lež

(C) Rádi hrají si na (F) armádu (C) spásy
Modlí se a tleskají, zpívají sladkými (G) hlasy
Dokud (C) celý tvůj život a (F) prachy nebudou (C) mít
Pak řeknou až (G) nezbyde ti (C) nic - vůbec nic.

Dosyta (dosyta), budeš (Dm7) jíst
Tam v (G) zemi na obláčku, kde maj všichni (C) klid
Pána chval, jen pro něj (F) žij
Až brka (C) natáhneš koláč v (G) nebi (C) dostaneš - To je lež

Ovečky pojďte, (F) pastýř vás (C) volá
A hříšníky? Ty semelou božská (G) kola
Svěřte své (C) životy (F) Ježíši (C) pánu (tomu na kříží)
On totiž (C) dokáže (G) vyléčit každou (C) ránu. (a umí chodit po vodě, to je cool!)

Co k tomu dodat (F) přátelé (C) milí
Kdyby každý používal hlavu tak už za (G) chvíli
Byl by (C) svět o něco (F) lepším místem k (C) žití
A všem (C) černoprdelníkum (G) bychom mohli (C) říci

Dosyta (dosyta) najíš (Dm7) se (najíš se)
Až se (G) naučíš jak jídlo vaří (C) se
Napečeš , (F) osmažíš
A teprv (C) pak, co hrdlo (G) ráčí, můžeš (C) jíst
Track Name: Ojciec Wirgiliusz (Zakon Żebrzących)
Capo 4

(C) Ojciec Wirgiliusz uczył dzieci (G) swoje
A miał ich wszystkich 123-oje (C)
Połowa zginęła reszta to (G) kaleki
Zostałem tylko (C) ja

(Am) Zrywaj się tato (C) nie namówisz mnie
(G) Twoje wyższe racje (F) zabijają (G) mnie
(Am) Mówisz broń ojczyzny, (C) mówisz znowu broń
(G) W dupie mam to wszystko (F) to nie jest mój (G) dom

(Am) Nie chcę wbijać noża w (F) jeszcze żywe ciało
(C) Niech się z życiem meczy (G) co mu pozostało
(Am) Popatrz w ilu miejscach (F) leżą twoje dzieci
(C) Gdzie jest dom? To nie dom
(G) To jest szkoła śmierci

(Am) (F) (C) (G)

(Am) Czego chcesz ode mnie (C) ojcze Wirgiliuszu
(G) Nie chcę być zabitym (F) ani (G) inwalidą
(Am) Naucz mnie jak przeżyć (C) życie bez paniki
(G) Albo kopmy groby (F) budujmy (G) pomniki

(Am) Nie chcę wbijać noża w (F) jeszcze żywe ciało
(C) Niech się z życiem meczy (G) co mu pozostało
(Am) Popatrz w ilu miejscach (F) leżą twoje dzieci
(C) Gdzie jest dom? To nie dom
(G) To jest szkoła śmierci

(Am) (F) (C) (G)

(Am) Tyle wielkich imion (C) dano bohaterom
(G) Których ktoś wspomina (F) gdzieś na (G) akademii
(Am) Wole sam wspominać (C) niż być wspominanym
(G) Tyle dzieci tato (F) zasypanych (G) piachem

(Am) Nie chcę wbijać noża w (F) jeszcze żywe ciało
(C) Niech się z życiem meczy (G) co mu pozostało
(Am) Popatrz w ilu miejscach (F) leżą twoje dzieci
(C) Gdzie jest dom? To nie dom
(G) To jest szkoła śmierci

(Am) (F) (C) (G)

(Am) Zaśpiewam kołysankę (C) memu syneczkowi
(G) Niech mu główka pęknie (F) od twych (G) mądrych rad
(Am) Nauczę go pilnować (C) domu i pokoju
(G) Ojcze Wirgiliuszu (F) oto wnuczek (G) twój
Track Name: A Bow To Capital (Pete Pax)
Capo 2

(F) ( ) (C)

(C) (F) (C) (G)

(F) (Ami ) (G)

Another old person dies,
not enough money to keep themselves alive
The pension couldn´t keep away the winter cold,
when the heating went off and the night took hold

(F) (Ami ) (G)

(C) (F) (C) (G)

Against the coming of death there´s no innoculation,
waiting in vain for an operation
on the NHS understaffed and poor,
one more patient can be wheeled out the door

(F) (Ami ) (G)

(Ami) In this country of blood and (C) steel
(Ami) Where capitol makes us crawl and (F) kneel
(G) To a pain we were never ever taught to (C) feel

(C) (F) (C) (G) /3x
(F) (Ami ) (G)

Another single mother, poor and alone,
where a rate capped council cant afford her a home
tea and tranquilizers before bed,
another victim the state has bled.

One more pint at the boozer for the men
before they stagger home again.
Another teenage suicide who couldn´t cope,
choked on the end of the bosses rope.

(F) (Ami ) (G)

(Ami) In this country of blood and (C) steel
(Ami) Where capitol makes us crawl and (F) kneel
(G) To a pain we were never ever taught to (C) feel

(C) (F) (C) (G) /3x
(F) (Ami ) (G)

More and more soldiers to keep the peace,
more and more weapons for the police,
more and more repression, more and more fear
to give more control to those who never hear.

But this suffering and alienation has to stop,
and it´s architects must expect the chop,
they want a land of steel and stone,
where no one speaks and love´s no longer known

(Ami) In this country of blood and (C) steel
(Ami) Where capitol makes us crawl and (F) kneel
(G) To a pain we were never ever taught to (C) feel
Track Name: Bomba není řešení (Hibakusha)
(C) Nevinní mrtví (F) zabiti (G) tvojí pravdou
(C) Pohřbeni troskami (F) tvé vlastní (G) ideje
(C) Nevinní mrtví (F) (G)
(C) Pohřbeni troskami (F) tvé vlastní (G) ideje

(C) (F) (G) (Ami) (G) (F) /2x

(E) Jejich životy, jejich radosti,
(F) jejich sny (G) rozmetal dynamit.

(C) (F) (G) (Ami) (G) (F) /2x

(C) Se svou nevědomostí, (F) neznajíc (G) tvoje cíle,
(C) netušíc smrt (F) dočkali (G) osudu.
(C) Se svou nevědomostí (F) (G)
(C) netušíc smrt (F) dočkali (G) osudu

(C) (F) (G) (Ami) (G) (F) /2x

(E) Zabil jsi životy náloží dynamitu,
(F) pro svoji ideu, (G) pro svůj názor.

(C) Nevinní mrtví (F) zabiti (G) tvojí pravdou
(C) Pohřbeni troskami (F) tvé vlastní (G) ideje
(C) Nevinní mrtví (F) (G)
(C) Pohřbeni troskami (F) tvé vlastní (G) ideje
Track Name: Punx Win (Mischief Brew)
(G) Roll into (Em) town,
And (D) it's not (C) long
Before I (Em) start (D) to (G) dig
For all the (Em) bones,
And (D) buried (C) stories
'neath the (Em) (D) golden (C) streets.
(C) 'cause I can never shake
The (D) feeling that they're trying
To pull (Em) one over on (D) you and (C) me.

(G) Creep into (Em) town,
And (D) it's not (C) long
Before i (Em) start (D) to (G) roam.
Seek out the (Em) patches (D) on the (C) punx,
Maybe a (Em) band (D) I (C) know.
(C) I bet you in five minutes (D) time,
We find that we know all the (Em) same
People, (D) places, and (C) roads.
(C/B) And its not (Am) long before I start to feel,
That (Cmi) somehow I can never leave home.

(G) (Em) (D) (C) (Em) (D)

(G) Cross this (Emi) country
(D) Its not (C) long,
Before i (Em) start (D) to (G) feel
Like dinner (Em) time's (D) become a (C) crime
To spin the (Em) thorns (D) and (C) wheels.
(C) It makes me wonder why we (D) rebels
Make a holiday of (Emi) every (D) single (C) meal.
(C/B) And when we (Ami) find amazing places,
Cheap (C) burritos, magic (D) spices,
It's like (G) hey, (B7) wish you were (C) here.
(Cmi)
(G) (Em) (D) (C) (Em) (D)

Poison river,
Got a paddle,
And I'll never ,
Leave without ya.
Leave without ya.

So, (G) I collect these (Em) crumpled,
(D) Beer-stained (C) flyers,
Seven-(Em) inches, (D) (G) photographs,
All your old (Em) letters (D) that (C) remind me
To look (Em) down (D) and (C) back.
(C) Its then I realize our (D) romance
Has its roots in one (Emi) sub-(D)humans (C) patch.

So (G) when I'm feeling like its (C) time for bed,
The (D) game is (Em) done,
Its all been (D) raided, jailed,
And (C) busted, and the (D) weasels (C) won,
I find a batch of kids (D) thinking things,
I never thought when (Emi) I (D) was (C) young.
(C/B) This songs a (Ami) weapon,
Defense against the (C) dying years
That (D) anytime you (G) feel,
Every (B7) story's been (C) spun. (Cmi)

Poison river,
Got a paddle,
And ill never,
Leave without ya.

If you like Seprané nášivky..., you may also like: